Committee Details

College Management Committee

Name Department Designation
Dr. Baburam Jaishi Physics Member
Dr. Namrata Tamang Zoology Member
Dr. D. Purohit Mathematics Member
Dr. B. Chakraborthy CHEMISTRY Member
Dr. I. M. Upreti Geography Member
Mr. Deepak Adhikari Computer Science Member

 

IQAC Committee

Name                                         Department   Designation
Mrs.) Lily Alley Principal Chairperson
Dr. Bhakta Kunwar Teacher, Coordinator
Dr. Parmila Chettri Teacher, Member
Shri Mukund Giri, Teacher, Member
 Dr. Monashree Pradhan Teacher, Coordinator
Dr. Ruth M. Lepcha, Teacher, Member
 Dr. Satyadeep Singh Chettri, Teacher, Member
Mrs Sonam Choden Bhutia, Teacher, Coordinator
Shri Parasmani Dangal, Teacher, Member
 Shri Nima Sherpa, Admn Officer Member

 

Dr. M.P. Kharel (OSD HRDD), External Member
Shri Tshering Sherpa (Alumni Association), External Member
Shri Prabhuram Sharma (Local Community), External Member
Dr. N Sathyanarayana (Teacher, Sikkim University), External

 

Discipline Committee

Name Department Designation
Mr. A. B Subba Limboo Convenor

 

Examination Committee

Name Department Designation
Dr. D. Purohit Mathematics Convenor

Women Cell

Name Department Designation
Ms. P.C. Tenzing Political Science Convenor
Mrs. Sharmila Karki Geography Co-Convenor
Mrs. Sonam Choden Bhutia Sociology Members
Mrs. Geeta Nirola Nepali Member
Dr. (Mrs.) Lhanzey Bhutia Botany Member
Ms. Babyla Topden Sociology Member
Ms. Cheng Doma Bhutia Commerce Member
Mr. Karma Sonam Bhutia Political Science Member
Pema Rinzing Bhutia Sociology Member
Dr. Sudhan Pradhan (Dean) Dean Member
Deepak Adhikari Computer Science Member

Complaints Cell

Name Department Designation
Mrs. Pramila Chettri English – Presiding Officer
Mr. Paras M. Dungal Nepali – Member
Mr. Mirap D. Bhutia Political Science – Member
Mrs.Sonam Choden Bhutia Sociology Member
Dr. Lhanzey Bhutia Botany Member
Mrs. Anju Subba – Member Hostel warden Member
Mrs. Sharda Pradhan (ASHI) – Member NGO Member

Library Committee

Name Department Designation
Mrs. Sangay Bhutia Library Library Incharge

 

Cultural Committee

Name Department Designation
Ms. Gita Niroula Nepali Convenor
Ms. Sharmila Karki Geography Co-Convenor
Ms. Shobha Sharma English Member
Ms. Karma R.T. Wangmo Geography Member
Ms P.C Thomas Lepcha Lepcha Member
Ms Asha Subba Limboo Member
Mr Namdol Bhutia Bhutia Member
Ms Mamta Sharma EVS Member
Ms. Kavita D. Sharma History Member
Mr. Bikash Sharma English Member
Ms Pedenla Bhutia PHE Member
Ms. Renuka Chettri Education Member
Ms Rita Chettri Economics Member
Ms Esmita Chettri CHEMISTRY Member
Ms Bhawana Gurung TOURISM Member
Mr Jiwan Subba Physics Member

Health Committee

Name Department Designation
Mr. Paras Mani Dongal Nepali Convenor
Dr. Udai Chettri Nepali Member
Mr. Govind Liutel CHEMISTRY Member
Mr. Namdool Bhutia Bhutia Member
Ms. Babyla Topden Sociology Member
Mr. Jigme Bhutia Zoology m
Mr. Jigme Bhutia Zoology Member
Ms. Bimala Devi Bhattarai History Member
Ms. Renuka Chettri Education Member
Mr. Pempa Bhutia PHE Member

Smart Class Committee

Name Department Designation
Dr. D. Purohit Mathematics Convenor